Masażem nazywamy zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.

Klasyczny

Jest to najbardziej rozpowszechniony i znany rodzaj masażu w Europie. Łączy on w sobie tradycyjne techniki masażu (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, wibracja). Wykonuje się go w celu rozluźnienia mięśni, poprawy ukrwienia czy też przyśpieszenia usunięcia zbędnych produktów przemiany materii. Masażyści wykonują odpowiednie ruchy na powierzchni mięśni używając do tego specjalnych balsamów, kremów czy olejków.
Masaż klasyczny może być bardzo delikatny i odprężający. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałaś masażu, warto zacząć od tego rodzaju, ponieważ spełni on na pewno Twoje oczekiwania.

Limfatyczny

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Zalecany w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu.
Drenaż przeprowadza się w przypadku pojawienia się obrzęków i zastoin limfatycznych – umożliwia napływ bogatej w tlen krwi tętniczej, co poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i usuwanie toksyn z organizmu.

Poprzeczny

Masażem poprzecznym najczęściej leczy się takie okolice jak ścięgna czy więzadła. Masowanie wywołuje mocne przekrwienie danego obszaru, czego efektem jest znacznie lepsze odżywienie. Ruch tarcia powoduje pozrywanie patologicznych zrostów i sklejeń tkanek. Masaż wykonywany przez dłuższy czas (10-15 minut) uruchamia proces zapalny, który umożliwia gojenie się tkanek na nowo. W ten sposób ścięgna czy więzadła poprawiają swoją strukturę mikroskopową, przez co stają się mocniejsze, bardziej odporne na obciążenia. Efektem jest zlikwidowanie dolegliwości bólowych.

Funkcyjny

Masaż funkcyjny jest to połączenie ruchu w stawie z masowaniem, rozciąganiem mięśnia, który wykonuje dany ruch. Masaż polega na wykonaniu precyzyjnego nacisku przez dłoń lub palce terapeuty na mięsień lub daną jego część, więzadło lub ścięgno i w tym momencie terapeuta sam, bez pomocy pacjenta, wykonuje w stawie ruch, za który odpowiada dany mięsień.

Masaż ten dobrze oddziaływuje na przykurcze mięśniowe powstałe w skutek długiego unieruchomienia, po wszelkiego rodzaju złamaniach, przykurczach, kontuzjach sportowych, dysfunkcji wynikających z przeciążenia mięśni czy stawu.

Terapia tkanek głębokich

W masażu głębokim każdy ruch i technika powinna być ukierunkowana na cel. Nie ma tu ślizgania się po tkankach, jak w zwykłym przegłaskiwaniu, praca masażysty z każdym ruchem dąży do oddziaływania na strukturę, a nie tylko odżywienie tkanki. Oprócz otwartych dłoni i opuszków palców w masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również kostki, pięści, łokcie i przedramiona. Technika wykonywania zabiegu powinna być ergonomiczna – siła nacisku nie ma pochodzić z napięcia masażysty, lecz dzięki odpowiedniej pozycji i wysokości stołu – z jego ciężaru.

Działanie:

  • zwiększenie elastyczności tkanek
  • likwidacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
  • regulacja napięcia mięśniowo-powięziowego;
  • przywracanie prawidłowej postawy;
  • wzrost ruchomości w stawach;
  • poprawa ukrwienia tkanek.
Izometryczny

Masaż izometryczny jest klasycznym zabiegiem leczniczym, wykonywanym najczęściej we wszelkiego rodzaju rehabilitacji pourazowej i pochorobowej, w szczególności w stanach niedowładu lub zaniku mięśni. Stosuje się go także w celach kosmetycznych – w kuracjach odchudzających i antycellulitowych.

Masaż izometryczny jest zabiegiem stosunkowo krótkim, ale bardzo intensywnym. W uzasadnionych przypadkach stosować go można nawet dwa razy dziennie. Rezultatem pierwszej serii zabiegów jest zmniejszenie się obwodu masowanego mięśnia lub grupy mięśni w wyniku redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Później jednak, na skutek przyrostu masy mięśniowej, obwód tkanki zaczyna wzrastać.

Masaż bańką chińską

Bańka chińska stosowana w fizjoterapii jest odmianą bańki próżniowej, która wysysa powietrze pod ciśnieniem. Najczęściej stosowanymi w masażu bańkami są te wytworzone z gumy.

Przed przystąpieniem do masażu, terapeuta natłuszcza skórę oliwką. Wielkość użytej bańki chińskiej jest uzależniona od masowanego obszaru. Bańka jest aplikowana na skórze pacjenta po wcześniejszym usunięciu z niej powietrza. Podciśnienie powstałe w ten sposób jest w stanie zassać fałd skórny. Następnie terapeuta wykonuje odpowiednią sekwencję ruchów na ciele pacjenta.
Masaż bańką chińską trwa ok. 15-30, a nawet 60 minut (masaż większej partii ciała). Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów powinien być wykonywany seriach (10-12 zabiegów), z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie można go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu.
Uwaga! Powstałe po masażu wybroczyny wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów.

Bańki chińskie są wykorzystywane w fizjoterapii w celach leczniczo-relaksacyjnych. Powodują zmniejszenie napięcia mięśniowego, redukcję widoczności cellulitu a także rozstępów, poprawę krążenia, przyspieszenie przemiany materii.
Przeciwwskazaniami do masażu bańką chińską są choroby nowotworowe, stany gorączkowe, kobiety w okresie menstruacji/w trakcie ciąży, hemofilia, cera naczyniowa, żylaki.

Masaż gorącymi kamieniami

W masażu używane są gorące kamienie bazaltowe pochodzenia wulkanicznego, które dzięki wieloletniej, naturalnej obróbce falami morskimi mogą być wykorzystywane do celów terapeutycznych. Są specjalnie wyselekcjonowane pod względem kształtu i pochodzą z obszarów czystych ekologicznie jak na przykład Bali czy Hawaje. Masaż gorącymi kamieniami jest połączeniem termoterapii, masażu limfatycznego jak i technik masażu klasycznego.

Masaż kamieniami to szerokie spektrum działania. Wykazuje dobroczynny wpływ na skórę, tkankę mięśniową, układ krążenia i limfatyczny, układ nerwowy. Powoduje poprawę trofiki skóry, zwiększenie elastyczności skóry, przyspieszenie regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym, poprawę funkcjonowania układu krwionośnego, zmniejszenie obrzęków, złagodzenie skutków/objawów stresu, relaks/odprężenie.

Przeciwwskazaniami są stany gorączkowe, choroby zakaźne, ostre stany zapalne, zakrzepowe zapalanie żył, ciąża, menstruacja, niewyrównane wady mięśnia sercowego, łamliwość kości, choroby nowotworowe, zaawansowana miażdżyca, tętniaki, 3/4 stadium choroby Burgera.

Zapraszamy do sprawdzenia aktualnego cennika