Fizykoterapia jest jednym z działów leczniczych, który wykorzystuje terapeutyczne działanie czynników fizycznych. Światowa Konfederacja Fizjoterapii definiuje lecznicze bodźce fizykalne jako wykorzystanie biofizycznych i elektrofizjologicznych czynników, mających na celu ocenę, leczenie jak i profilaktykę uszkodzeń, ograniczenia aktywności oraz przeszkód w uczestniczeniu w życiu społecznym. Fizykoterapia ma również za zadanie utrzymać jak i zoptymalizować stan zdrowia pacjenta.

Oddziaływanie różnymi czynnikami fizykalnymi na organizm pacjenta jest cechą wyróżniającą fizykoterapię spośród innych metod leczenia. Pozwala na zlikwidowanie procesu zapalnego czy bólu, dlatego może być skutecznie wykorzystywana jako alternatywa leczenia farmakologicznego. Na dzień dzisiejszy jest stosowana praktycznie w każdej dziedzinie medycyny.

Laseroterapia

Fizykoterapia jest jednym z działów leczniczych, który wykorzystuje terapeutyczne działanie czynników fizycznych. Światowa Konfederacja Fizjoterapii definiuje lecznicze bodźce fizykalne jako wykorzystanie biofizycznych i elektrofizjologicznych czynników, mających na celu ocenę, leczenie jak i profilaktykę uszkodzeń, ograniczenia aktywności oraz przeszkód w uczestniczeniu w życiu społecznym. Fizykoterapia ma również za zadanie utrzymać jak i zoptymalizować stan zdrowia pacjenta.

Oddziaływanie różnymi czynnikami fizykalnymi na organizm pacjenta jest cechą wyróżniającą fizykoterapię spośród innych metod leczenia. Pozwala na zlikwidowanie procesu zapalnego czy bólu, dlatego może być skutecznie wykorzystywana jako alternatywa leczenia farmakologicznego. Na dzień dzisiejszy jest stosowana praktycznie w każdej dziedzinie medycyny.

Elektroterapia

Elektroterapia to element fizykoterapii wykorzystujący działanie prądu stałego bądź prądu zmiennego o różnej częstotliwości. Oprócz bezpośredniego wpływu na elektrofizjologiczne procesy zachodzące w komórkach, prądy mogą wywołać reakcje odruchowe oraz humoralne a w przypadku prądów wielkiej częstotliwości również efekt ciepła w tkankach.

W zależności od metody elektroterapii możemy uzyskać:

 • pobudzenie nerwów oraz mięśni poprzez pobudzanie ich do właściwej pracy
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez wzrost wydzielania endorfin, rozproszenie mediatorów bólu oraz polepszenie krążenia
 • działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe poprzez wzrost miejscowego przepływu krwi i limfy, zmiany przepuszczalności błon komórkowych, poprawę działania pompy mięśniowej
 • wzrost ukrwienia tkanek, polepszenie trofiki, wzrost pobudzenia przemiany materii poprzez uwolnienie neuromediatorów, hormonów tkankowych (np. wzrost wydzielania histaminy zmniejsza napięcie układu współczulnego co daje efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych a tym samym wzrost przepływu krwi)
 • przyspieszenie regeneracji tkanek poprzez uzyskanie zmian w mikrokrążeniu

Zabiegi elektroterapeutyczne są przeciwwskazane w przypadku wszczepionych rozruszników serca/obecnych metali w tkankach/pompy insulinowej, nowotworów, ropnych stanów zapalnych skóry oraz tkanek miękkich, zmian dermatologicznych, skazy krwotocznej, ostrych stanów zapalnych, zakrzepów, zakrzepowego zapalenia żył, miażdżycy zarostowej tętnic, ciąży, miejscoego zaburzenia czucia, stanów gorączkowych.

Zabiegi elektroterapii w Naszym gabinecie to:

Elektrostymulacja – jej celem jest pobudzenie nerwów oraz uzyskanie skurczów odpowiednich grup mięśniowych. Jest to metoda, która jest bardzo skuteczna w procesie reedukacji siły oraz napięcia mięśniowego (zwłaszcza mięśni szkieletowych). Skurcz mięśnia uzyskuje się poprzez bezpośrednie drażnienie samego mięśnia lub pośrednio poprzez struktury nerwowe zaopatrujące daną jednostkę mięśniową.

Prądy TENS – inaczej zwane Przezskórną Elektrostymulacją Nerwów, są wykorzystywane zarówno w ostrych jak i przewlekłych stanach bólowych. Działanie prądów TENS jest oparte na teorii bramki bólowej Melzacka i Walla oraz na teorii endorfin a mianowicie w celu zadziałania analgetycznego musi dojść do wyhamowania przewodnictwa bodźców bólowych na poziomie nerwów obwodowych oraz na poziomie rdzenia kręgowego.

Prądy interferencyjne (ID) – są to prądy powstałe w wyniku nakładania się dwóch sinusoidalnych prądów średniej częstotliwości. Ich działanie jest głównie przeciwbólowe, ale również wywołują skurcz mięśni szkieletowych, wpływają na autonomiczny układ nerwowy, poprawiają krążenie/trofikę tkanek/przemianę materii, zmniejszają napięcie nerwów współczulnych, powodują także rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Prądy diadynamiczne (DD/prądy Bernarda) – jest to prąd sinusoidalnie zmienny. Wyróżnia się sześć prądów diadynamicznych, natomiast w elektrolecznictwie wykorzystuje się głównie cztery z nich: DF, MP, CP, LP. Do działań prądów diadynamicznych zalicza się efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy.

Prądy Kotza (rosyjska stymulacja) – są to prądy średniej częstotliwości modulowane na niską częstotliwość. Prądy te służą do stymulacji mięśni w zaniku prostym oraz mięśni u sportowców w celu zwiększenia ich siły i masy mięśniowej.

Prądy Traberta – jest to prąd działający silnie przeciwbólowo. Jego efekt analgetyczny opiera się na teorii bramki bólowej Melzacka i Walla.Podczas swojego przepływu prąd Träberta powoduję drżenie mięśni, wibrację, zmniejszając ich napięcie, co dodatkowo zwiększa efekt przeciwbólowy.

Jonoforeza – jest to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu jonów leku do tkanek przy użyciu prądu stałego. Jonoforezę w zależności od zastosowanego leku wykorzystuje się w dolegliwościach takich jak nerwobóle, zespół rwy kulszowej i ramiennej, stany zapalne stawów i zapalenia okołostawowe, owrzodzenia troficzne, zapalenia tkanek miękkich, naciągnięcie mięśni, blizny i przykurcze bliznowate, choroba zwyrodnieniowa stawów, artrozy, neuralgie, choroby reumatyczne, osteoporoza, złamania, zapalenie nadkłykci, działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zwiększenie przemiany materii.

Galwanizacja – jest to zabieg, wykorzystujący prąd stały, przepływający w ciele pacjenta pomiędzy dwoma elektrodami. Przepływ prądu stałego przez tkanki nerwową i mięśniową powoduję zmianę ich pobudliwości (elektrotonus). Prąd stały powoduję również rozszerzenie naczyń krwionośnych. Galwanizację wykorzystuję się w leczeniu nerwobólów, przewlekłych zapaleń nerwów, splotów i korzeni nerwowych, zespołów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa i dyskopatii.

Sonoterapia

Jest to forma leczenia fizykalnego, wykorzystująca działanie fal mechanicznych o wysokich częstotliwościach – 1 i 3 MHz. Zabieg wykorzystuje fale ciągłe bądź pulsujące w zajętym chorobowo obszarze, sprawiając tym samym efekt mikromasażu.

Sonoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze:

 • zmniejsza dolegliwości bólowe
 • zwiększa ukrwienie tkanek
 • zmniejsza napięcie mięśniowe
 • wspomaga uelastycznienie oraz usunięcie blizn
 • przyspiesza gojenie się ran
 • przyspiesza przemianę materii
 • pomocne przy walce z cellulitem

Przeciwwskazaniami do sonoterapii jest choroba nowotworowa, urazy w stanie ostrym, metalowe implanty, ciąża.

Pole magnetyczne

Jest to metoda fizykoterapii wykorzystująca pulsujące pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. W fizykoterapii zastosowanie mają pola o częstotliwości od 0 do 50 Hz i indukcji (sile) – od 0 do 15 mT.

W trakcie trwania zabiegu, w obszarze pola magnetycznego nie mogą znajdować się żadne przedmioty elektryczne czy metalowe (należy zdjąć biżuterię, zegarek, wyłączyć telefon komórkowy).

U niektórych pacjentów, po zabiegu mogą wystąpić zaburzenia snu, koncentracji, uczucie ciepłoty/drętwienia obszaru poddawanego zabiegowi.

Pole magnetyczna wykazuje właściwości przeciwbólowe, głęboko przekrwienie oraz odżywcze, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, uspakajające, zwiększające procesy oddychania tkanowego, stymulujące i usprawniające reakcje chemiczne w komórkach, przyspieszające procesy gojenia się ran.

Przeciwwskazania do zabiegu polem magnetycznym to choroba nowotworowa, czynna gruźlica, tyreotoksyloza, młodzieńcza cukrzyca, krwawienia z przewodu pokarmowego, ciężkie infekcje bakteryjne/wirusowe, metalowe implanty w ciele/rozruszniki serca, grzybica, zarostowo-zakrzepowe zapalenie żył.

Sollux

Sollux to nowoczesny zabieg, który wykonywany jest z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego (IR). Lampa Sollux emituje fale podczerwieni o długości między 1200 a 1400 nm. Tzw. krótkofalowe promieniowanie IR jest najbardziej efektywne, a jednocześnie łatwe do zastosowania i bezpieczne dla organizmu. Pojedynczy zabieg naświetlania trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut – jest często przygotowaniem do dalszej terapii – masażu, jonoterapii bądź ćwiczeń ruchowych. Wykonuje się go, kierując lampę Sollux na konkretną partię ciała – promiennik jest, w zależności od miejsca zabiegu – umieszczany w odległości między 20 a 100 cm od pacjenta.

Lampa emituje promienie podczerwone, ale wykorzystuje także dodatkowe filtry, w które jest wyposażona. Filtry (niebieski i czerwony) mają za zadanie zmienić widmo promieniowania, mając tym samym wpływ zdolność penetracji promieni w głąb skóry bądź tkanki podskórnej. Lampa sollux z nałożonym filtrem niebieskim przepuszcza promienie niebieskie oraz osłabia promienie podczerwone (cieplne). Zmniejsza głębokość penetracji promieni podczerwonych i ich właściwości cieplne, wywołując głównie działanie przeciwbólowe i uspokajające. Filtr czerwony przepuszcza promienie czerwone widzialne i podczerwone. Znajduje zastosowanie w przypadkach związanych ze stanem zapalnym, przyczyniając się do poprawy ukrwienia tętniczego. Sollux z racji dobrych efektów leczniczych jest coraz częściej stosowany również w domach jako pomoc doraźna w momencie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości o różnym podłożu.

Przeciwwskazaniami do zabiegu przy wykorzystaniu lampy Sollux są nadciśnienie tętnicze, czynna gruźlica, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, ostra choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, padaczka, ciąża, zaburzenia związane z wydzielaniem przez ciało potu.

Zapraszamy do sprawdzenia aktualnego cennika